KOMONDOR-Chovatelská stanice FCI – Király Puszta
Karin a Přemysl Mikolášovi
ul.Zřídelní 102/7, Havířov – Dolní Datyně, 736 01, Česká republika
GSM:+420/607/561909,+420/602/770311
e-mail:kiralypuszta@komondor.cz, http://www.komondor.cz

  „Ahoj Pavlína, viděla jsi Chcete mě ? z telefonu na mě rozčileným hlasem vyhrkla kamarádka a majitelka krásné fenky komondora, kterou jsme jí s manželem asi před dvěmi roky přivezli z Maďarska.

  „Jen závěr,“ odpověděla jsem a ucítila, jak se mi začínají chvět útroby v předtuše něčeho neblahého.

  „Byl tam komondor, dvouletý pes bez PP. Díky stížnostem a nátlaku sousedů ho odebrali lidem, kteří jej nechali volně pobíhat po vesnici. Ze stejného důvodu jim už zastřelili dva malamuty. Ti na svých toulkách pravidelně pytlačili v  blízkém lese i sousedům v kurnících.“ chrlila ze sebe Pavlína.    Hovor jsem rychle ukončila a začala jednat. Ten pes je štěně od Cardové, hned mi blesklo hlavou. Ano, od prvního vrhu jsou to už dva roky.

     Dobře si vzpomínám na naléhavý tón paní Dany Cardové, kterým nás úpěnlivě žádala, abychom ji zprostředkovali koupi téměř roční fenky s vrozenou oční vadou (odborně zvané Entropium). Velký dojem na mne a manžela sice tehdy neudělala, ale zaslané fotografie dokládaly prostornou zahradu kolem domku. Dokonce měla i zkušenosti s  komondorem. Vlastní starého psa, kterého si pořídila v době, kdy ještě fungoval původní chovatelský klub. „Není únosné, abych měla tak přehnané nároky na zájemce o komondora. Přece nemohu po těch lidech požadovat psychotesty, pokud z nich poctivost přímo nečíší!“ v duchu jsem okřikla sama sebe.

    Koupi jsme zprostředkovali a dál se věnovali povinnostem kolem nově vzniklého chovatelského klubu maďarských pasteveckých plemen, fungujícího od roku 2001. Vytvořili jsme první internetové stránky, které reprezentovaly všech pět plemen, ale současně upozorňovaly případné zájemce na některá úskalí. Skutečně vážným zájemcům, kteří nás neváhali navštívit a byli pro komondora pevně rozhodnuti, jsme dohodli v Maďarsku štěňátka.

     První úspěšná klubová výstava a upřímné přátelství s chovateli, kteří jsou stejně zapáleni pro chov jako my, nám pomohly přenést se přes vážné chovatelské obtíže. Importovanému psovi a fence, které jsme tak pečlivě vybírali, nedorostly zuby. Přestože jsme se chtěli věnovat chovu, nedokázali jsme je dát pryč. S fenkou se mi podařilo složit zkoušku ZM, abych mohla spolu s ostatními kynology ze cvičiště vystupovat na různých veřejných akcích. Po uvážlivém výběru jsme se rozhodli pořídit si ještě dvě fenky, se kterými bychom mohli chovat. Nastalo nové období nadějí, ale především obav, zda budou fenky odpovídat standardu. V napjatém očekávání nás však zastihl telefonát, ve kterém mne paní Cardová informovala, že mladou fenku neuhlídala a starý pes jí nakryl.

     I dnes s odstupem času, mohu jen těžko popisovat vlastní pocity. Rozčilení se mísilo s beznadějí a marností nad dosud vynaloženou námahou. Jen chovatel si dokáže představit, kolik času, trpělivosti a v neposlední řadě i financí stojí uchovnění importovaného jedince.

  Paní Cardová prodala bez sebemenších výčitek štěňata komondora každému, kdo přišel. Nezaváhala ani před kupci žijícími v pražském panelovém bytě.

   Trvalo mi dlouho něž jsem se s tím vyrovnala. Ale jakoby toho nebylo málo, nám nezabřezla ani jedna z chovných fen. S manželem jsme neváhali a čekajícím zájemcům opět domluvili importy z Maďarska. Zájem nadšených majitelů o výstavy a chov nás těší a velkou radost nám činí skutečnost, že všichni jedinci jsou plnochrupí a zatím odpovídají měřítkům standardu.  

     Naše radost však trvala do chvíle, než jsem přečetla inzerát ve Světě psů na prodej štěňat komondorů. Telefonní číslo patřilo pí. Cardové. Zanedlouho mi zavolala smutná paní, která odmítla štěně bez PP a zajímala se, zda je skutečně pravda to co pí. Cardová tvrdí: Že komondor je v Maďarsku považován za národní poklad a exporty jsou proto do všech zemí zakázány. Je až neuvěřitelné jakými bludy zahlcují množitelé své potenciální kupce na štěňata. A je zarážející, čemu všemu lidé uvěří.

  Tento článek jsem psala proto, abych očistila jméno chovatelského klubu maďarských pasteveckých plemen a všech majitelů a chovatelů fen plemene komondor, kteří jsou jeho členy. Nikdo z našich řad neprodukuje štěňata bez PP. Současně chci upozornit všechny zájemce o komondora před jeho pořízením, kteří pro něj nemají vhodné podmínky.

       Komondor skutečných exteriérových a povahových kvalit, tak jak udává standard, potřebuje ke svému vývoji tvrdé povětrnostní podmínky a prostornou zahradu, kde uplatní své vrozené hlídací vlastnosti. Pro držení v bytě je toto plemeno více než nevhodné.

Karin Mikolášová   

karin@komondor.cz
Chovatelská stanice KIRÁLY PUSZTA,  Karin a Přemysl MIKOLÁŠOVI, ul. Zřídelní 102/7, 736 01 Havířov - Dolní Datyně, Tel.: +420 602 770 311, e-mail: kiralypuszta@komondor.cz